Canon 22x HJ22EX7.6B IRSE HD Camera Lens
More Views
Ships from: Longbridge, GB
Manufacturer: Canon
Availability: In stock
Warranty: 48 Hours
E-Code: 362448-
Image Composition
Object Image Format
2/3 inch
Aspect Ratio
16:9
Object Image size
9.59 mm (H) x 5.39 mm (V)
Zoom Ratio
22 X
Focal Length Range
7.5~168mm
Focal Length Range with Extender
15.2~336mm
Angular Field of View
At 7.6mm
64.6o (H) x 39.1o (V)
At 168mm
3.27o (H) x 1.84o (V)
Angular Field of View with Extender
At 15.2mm
35.1o (H) x 20.1o (V)
At 336mm
1.64o (H) x 0.92o (V)
Optical Brightness
Maximum Relative Aperture (F-Number)
1 : 1.8 at 7.6mm~114.1mm
1 : 2.65 at 168mm (Ramping Characteristic)
Maximum Relative Aperture (F-Number) with Extender
1 : 3.6 at 1.25~228.2mm
1 : 5.3 at 336mm (Ramping Characteristic)
Scene Composition
MOD From Front of Lens
0.85 Meter (10mm with Macro)
MOD From Camera Image Plane
1.11 Meter
Scene Object Dimensions at MOD
100.6 cm x 56.6 cm at 7.6mm
4.6 cm x 2.6 cm at 168mm
Scene Object Dimensions at MOD with Extender
50.3 cm x 28.4 cm at 15.2mm
2.3 cm x 1.3 cm at 336mm
Physical Attributes
6.7in (169.4mm) 4.4in (111.9mm) 8.7in (221.4mm) 4.04lbs (1.83kg)
Details
Image Composition
Object Image Format
2/3 inch
Aspect Ratio
16:9
Object Image size
9.59 mm (H) x 5.39 mm (V)
Zoom Ratio
22 X
Focal Length Range
7.5~168mm
15.2~336mm
Angular Field of View
At 7.6mm
64.6o (H) x 39.1o (V)
At 168mm
3.27o (H) x 1.84o (V)
At 15.2mm
35.1o (H) x 20.1o (V)
At 336mm
1.64o (H) x 0.92o (V)
Optical Brightness
1 : 1.8 at 7.6mm~114.1mm
1 : 3.6 at 1.25~228.2mm
Scene Composition
MOD From Front of Lens
0.85 Meter (10mm with Macro)
MOD From Camera Image Plane
1.11 Meter
Scene Object Dimensions at MOD
100.6 cm x 56.6 cm at 7.6mm
4.6 cm x 2.6 cm at 168mm
50.3 cm x 28.4 cm at 15.2mm
2.3 cm x 1.3 cm at 336mm
Physical Attributes